Specifications
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Internal Memory | 16 GB |
| Screen Size | 11.6 in |
| Colour Name | Black |
| Keyboard Language | English |
| Display Resolution Type | HD |
| Storage Type | eMMC |
| Operating System | Chrome OS |
| Usage Type | Personal |
| Product Length | 11.57 in |
| Product Width | 8.02 in |
| Wireless | Wireless |
| External Graphics | Integrated |
| Features | Built In Speaker, Double Speaker, USB |
| Model Name | Chromebook G5 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Size | 4 GB |
| Product Weight | 1.58 KG |
| Display Resolution | 1366×768 |
| Laptop Weight | 1.5 – 1.9 Kg |
| Display Type | LCD |
| Average Battery Life | 2 Hours |
| Operating System Version | Chrome OS |
| Grade | Max |
| Model Series | HP Chromebook |
| Product Height | 0.76 in |
| Number of Cores | Dual Core |
| RAM Type | DDR4 |
| Graphic Memory | 0 MB |
| Model Number | G5 |
| HDMI Output | Yes |
| SD Card Slot | Yes |
| Processor Version | Celeron N3060 |

















Reviews
There are no reviews yet.